<< Geri Yazdır

Tatlı Su Aspirasyonuna Bağlı Olarak Gelişen Bir ARDS Olgusu#

Münire GÖKIRMAK*, Hilal AVCI*, Şemsi KALKAN*, Zeki YILDIRIM*

 

 

* İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, MALATYA

 

# Bu olgu, 27-29 Haziran 2002 tarihlerinde İstanbul?da yapılan ?Solunum Yetersizliği Olan Hastaya Yaklaşım? sempozyumunda sunulmuştur.

 

Boğulayazma, kaza eseri sıvıya batma olayından kurtarılan bir kişinin, kurtarıldıktan 24 saat sonra sağ olması olarak tanımlanmaktadır. Kırk yaşında kadın hasta, trafik kazası sonrası nehre düşen araçtan çıkarılmıştı. Hasta acil servise getirildiğinde hipotermisi ve ileri derecede hipoksemisi mevcuttu. Hızlı ve yüzeysel solunumu olan hasta mekanik ventilatöre bağlandı. Akciğer grafisinde bilateral heterojen dansite artışı olan ve PaO2/FiO2 oranı < 200 bulunan hastaya boğulayazmaya sekonder akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) tanısı kondu. Yatışının 11. gününde kendisini ekstübe eden hasta akciğerlerinde sekel kalmaksızın iyileşti. Olgu, boğulayazma ile ilgili komplikasyonlar ve bu özel duruma ait tedavi yöntemleri irdelenerek sunuldu.

Anahtar Kelimeler: Boğulayazma, Akut solunum sıkıntısı sendromu.

 

An ARDS Case Due to Fresh Water Aspiration

 

Neardrowning is defined as survival from a liquid submersion injury for 24 hours after rescue. Forty year-old female patient was rescued from a vehicle that fell into a river after a traffic accident. When she was brought to the emergency department, she was hypothermic and severely hypoxemic. Since she also had rapid and shallow breathing, mechanical ventilation was immediately started. Bilateral heterogeneous densities were seen on her chest X ray and a PaO2/FiO2 ratio of < 200 was found. The patient was therefore diagnosed to have acute respiratory distress syndrome (ARDS) secondary to neardrowning. On the 11th day of admission the patient made self-extubation and she recovered without lung sequela. The case was reported with a discussion about complications of neardrowning and treatment strategies of this special condition.

Key Words: Neardrowning, Acute respiratory distress syndrome.

 

 

Yazışma Adresi: Doç. Dr. Münire GÖKIRMAK

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi,

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, ISPARTA

Makalenin Geliş Tarihi: 10.11.2004

Makalenin Kabul Tarihi: 29.08.2005

[ Tam metin ][ PDF ]
<< Geri Yazdır
 
 
Designed and developed by
Bu site hekimleri sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.
Tüm hakları 'ne aittir